Hypoteční řešení nemovitostí: Spousta otázek

Hypotéka pro začátečníky

Když přemýšlíte o koupi nemovitosti a jako naprostá většina lidí nemáte několik milionů pod polštářem (a že by se už na tom špatně spalo 😀 ), je pro vás řešením hypotéka. To tak nějak všichni chápou jako naprostý standard. Je ale pořád spousta střelců, kteří vlastně ani netuší, jak se hypotéka zařizuje, jak na ni dosáhnou, jaké podmínky musí splnit a hlavně jak se s ní žije.

Asi nejdůležitější je uvědomit si, kolik hypotéka stojí a jaké jsou měsíční náklady na bydlení. Počítejte, že na každý jeden milion ceny bytu/domu musíte mít při dnešních podmínkách našetřeno 200.000 Kč a při 5% hypotéce na 30 let zaplatíte 4.300 Kč/měs (což díky úroku zaplatíte 2x) . Takže pro příklad – pokud si chcete koupit za osmičku cihlovou 3+1 v Olomouci, musíte mít našetřeno 1,6 mil. Kč a při půjčce 6,4milKč budete měsíčně platit asi 34.300Kč, tedy celkem zaplatíte 12,8 mil. To je pálka, co? (při těchto myšlenkách si vzpomínám na Strýčka Skrblíka, jak se mu v očích protáčely dolary).

 

Vlastní bydlení nebo pronájem: Co tedy vybrat? 

Za tuto měsíční splátku máte bezstarostný pronájem srovnatelného bytu včetně energií a navíc s parkovacím stáním a možná i uklízečkou. Nemusíte mít bokem 20%ceny, dokládat bance snad i velikost boty a ukazovat účet za včerejší večeři… Bydlení v pronájmu má svoje kouzlo. Prostě je to pohodlné, nic nemusíte řešit, netrápí vás kapající kohoutek nebo kdy má být revize všehomožného.

V případě nákupu máte za 30 let co vložit do dědictví nebo máte co prodat, a mít tak zajištěný důchod, narozdíl od pronájmu. Tam bude pronajímateli jedno, že místo mzdy 50 tis. máte najednou 15 tis. důchodu. To je dosti silný protiargument k tomu, co jsem psala výše, co myslíte? A vlastně i ten nejzásadnější, když přijde na všechny ty otázky, jak to udělat s bydlením.

Každopádně, finální rozhodnutí je na každém zvlášť. Já Vám v tomto rozhodování můžu pomoct tak, že spolu probereme možnosti, jak by to vypadalo s hypotékou, zda na ni dosáhnete, zkusíme kalkulaci a případně najdeme nemovitost dle Vašich možností i požadavků.

A pokud se Vám do tohoto prostě nechce, najdeme spolu pronájem i s tou uklízečkou 🙂

A jak jste při řešení bydlení postupovali vy?